piątek, 29 marca 2013

"Pociąg do życia wiecznego" - Jerzy PilchKsiążka jest zbiorem felietonów, które ukazywały się w latach 2002-2006 w „Polityce” i od czerwca 2006 w „Dzienniku”. Jest to swoiste kompendium wiedzy o mentalności Polaków przełomu wieków. Książka nie ogranicza się do analizy pewnych zdarzeń, o których było głośno w mediach. Autor umieszcza w niej także obserwacje codziennego życia Polaków, w tym także własnej rodziny i siebie. Z ironią odsłania paradoksy ludzkiego istnienia w sferze społecznej, obyczajowej, religijnej, politycznej i w sferze kultury. Demaskuje bezsens pewnych działań, jak choćby próby rozprawienia się z rzeczywistością PRL-u za pomocą opublikowania listy nazwisk domniemanych ubeków, czy też podrzucenia 41 tys. zł bezdomnej kobiecinie, które zamiast pomóc, wprowadziły zamęt w jej życiu.

Pisarz przygląda się zmianom, które nastąpiły na przełomie XX i XXI wieku. Zauważa, że niektórzy ludzie, zwłaszcza starzy są bardzo przywiązani do swoich małych ojczyzn, a zniknięcie bariery granic nie skłoniło ich do poznawania nowych miejsc. Łatwiej jest, jak się okazuje, wielokrotnie zmienić przynależność danego skrawka ziemi do różnych państw niż zmusić babcię do podróży:
„Przez całe swoje blisko dziewięćdziesięcioletnie życie moja babka nie ruszała się z miejsca, nigdy nie była w Warszawie. Ale zarazem, nie ruszając się z miejsca, mieszkała kolejno w kilku europejskich krajach. Dzieciństwo spędziła w CK Austro-Węgrzech, potem mieszkała w Polsce, potem, dwukrotnie chyba, w Czechach. [Taki to bowiem był ciekawy rejon, granice latały jak Duch Święty, kędy chciały, człowiek kładł się w Polsce, budził w Czechach (…)]Potem znów przyszła Polska (…) Potem babka moja mieszkała przez pięć lat w Trzeciej Rzeszy, w Wielkich Niemczech (…).”
Jednak tylko nieliczni ludzie starej daty pozostali tak wierni swoim zasadom. Ewolucja obyczajowa zaszła nawet u urozmaicających miejską przestrzeń kloszardów. Z początkowego „kierowniku” czy „szefie” przeszli do kulturalnego „szanowny panie”, wzrosło też u nich poczucie godności – czekać pod blokiem na obiecany datek już nie będą.

Przeróżne paradoksy życia zaobserwować można na każdym kroku. Pilch jako bystry obserwator potrafi je wychwycić i odpowiednio skomentować, zachęcając czytelnika do własnych tego typu odkryć. Szczególną rolę odgrywają w zbiorze eseje dotyczące życia politycznego i religijnego. Autor przygląda się fenomenowi popularności Leppera, Giertycha czy ojca Rydzyka, komentuje poczynania prezydenta Klausa i śp. prezydenta Kaczyńskiego, wrogów związków homoseksualnych:
„Ale widok pary władców szczycących się tym, że zakazali; dumnych z tego, że zakazali; rywalizujących ze sobą, który lepiej zakazał? Czy to jeszcze jest komedia, czy już horror?”
Teksty Pilcha z przenikliwością i humorem rejestrują rzeczywistość, w której przyszło nam żyć. Dystans i ironia w opisywaniu zdarzeń, które są znakami naszych czasów, sprawiają, że lektura tych felietonów jest wyjątkowo przyjemna i pouczająca. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz