wtorek, 12 lutego 2013

"Wszyscy mamy tajemnice" - Harlan CobenKsiążka, mimo iż początkowo zbyt powoli się rozkręca, jest precyzyjnie skonstruowaną opowieścią, w której czytelnik z niecierpliwością odrywa coraz to nowe zagadki.

Przed głównym bohaterem, Myronem Bolitarem, niełatwe zadanie. Ma on do rozpracowania szereg zawiłości związanych z bliskimi mu osobami, jednak próba rozwiązania jednaj sprawy prowadzi do kolejnych, które jeszcze bardziej zaciemniają całą sprawę. Czy mają one ze sobą coś wspólnego?

Ciągowi zdarzeń dają początek odwiedziny w biurze MB Reps dawnej znajomej Myrona, Suzze Trevantino. Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, a jej życie prywatne legło w gruzach - ktoś umieścił na jej facebookowym profilu wpis, który sugerował, że ojcem jej dziecka nie jest Lex. Suzze prosi znajomego o pomoc w znalezieniu męża, który zniknął po ukazaniu się wpisu, jak również ustalenie, kto jest autorem szkalującego jej dobre imię komentarza.

Działając w sprawie wyjaśnienia sprawy Suzze, Myron trafia do klubu Downing Trzy, w którym przebywa Lex. Mężczyzna przypadkowo spotyka tam swoją niewidzianą od kilkunastu lat bratową Kitty. Myron czuje, że w rodzinie brata, z którym poróżnił się dawno temu, dzieje się coś złego, postanawia więc porozmawiać z kobietą. Próba złapania uciekającej Kitty kończy się jednak uwięzieniem Myrona przez ochroniarzy, którzy mają ochotę się z nim rozprawić. Od czego jednak Myron ma genialny telefon i niezastąpionego wspólnika Wina, który błyskawicznie się zjawia, aby uratować przyjaciela z opresji?

Wspominany incydent to dopiero początek niebezpiecznej gry, w którą wplącze się nasz bohater. Gry, w którą dużą rolę odegrają: para muzyków - wspomniany Lex i Gabriel Wire, niegdyś bożyszcze nastolatek; prowadzący szemrane interesy Herman Ache; groźny Evan Crisp; tajemniczy "Kucyk" z dyskoteki; bratowa Myrona i Karl Snow, ojciec zmarłej tragicznie w domu Wire'a Alisty Snow.

W trakcie poszukiwań Myronem wstrząśnie kolejna sprawa - Suzze umiera z powodu przedawkowania heroiny. Ale czy na pewno kobieta z utęsknieniem czekająca na narodziny syna świadomie naraziłaby go na niebezpieczeństwo? I kto zadzwonił na pogotowie? Pytaniom nie ma końca.

Cała ta niebezpieczna gra wymaga od Myrona nie lada intuicji, sprawności fizycznej i opanowania, jednak jako były sportowiec koszykarz, mężczyzna jest nadzwyczaj sprawny, a poza tym ma do dyspozycji nieocenioną Esperanzę, która zdobywa dla niego w błyskawicznym tempie wszelkie potrzebne informacje. Sprawnie też działa Wielka Cyndi, najzabawniejsza postać książki, kobieta pozbawiona jakichkolwiek kompleksów. Tak więc dzięki nim i Winowi Myron dowie się, co skrywa niedostępna posiadłość na wyspie Adiona, co mają oznaczać identyczne tatuaże Suzze i Wire'a, co robi paszport Brada, skoro przebywa on w Peru. Czy uda mu się rozszyfrować wszystkie zagadki?

Książka z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom sensacji. Jedynym jej minusem jest, według mnie, mało zwarta, leniwie rozwijająca się akcja na początku. Środek i koniec natomiast są natomiast znakomite.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz