środa, 13 lutego 2013

Nicky Pellegrino – „Wakacje w Italii”
Nicky Pellegrino jest pisarką i dziennikarką włoskiego pochodzenia. Obecnie mieszka z mężem w Nowej Zelandii. Jest autorką powieści „Włoskie wesele”, „Przepis na życie”,  „Wakacje w Italii”. Ostatnia z wymienionych książek zwróciła moją uwagę ze względu na ciekawą tematykę i specyficzną aurę, w której rozgrywają się wydarzenia.

Jak trudno dorastać, gdy zostało się na świecie zupełnie samemu? Jak trudno zrezygnować z beztroskiego dzieciństwa, gdy los rzuci na głęboką wodę? Z takimi problemami musieli się zmierzyć główni bohaterowie powieści. Ona, rodowita mieszkanka Londynu, po śmierci rodziców nie może się odnaleźć w wielkim mieście, on, przystojny Włoch, wiedzie życie w malowniczo położonej nadmorskiej miejscowości, u boku licznej rodziny plantatorów oliwek.

Wakacyjny pobyt Dziewcząt z Willi w rodzinnej wsi Enza na zawsze zmienia jego życie. Niewinna znajomość z Rosie i jej koleżankami kończy się wcześniejszym wyjazdem dziewczyn i ruiną życia rodziny Santich. Aby uratować podupadający majątek, Enzo pracuje ponad siły, próbując się rozeznać w zawiłościach biurokracji i prowadzenia wytwórni oliwy, którymi do tej pory zajmowali się dziadek i ojciec. Pomocną dłoń wyciągnie do niego przedsiębiorcza i, mimo podeszłego wieku, wciąż sprawna babka, która od dzieciństwa wpajała wnukowi, czym dla rodziny są oliwne drzewka.

Los jednak sprawi, że po latach Enzo ponownie zobaczy młodzieńczą miłość swojego życia, ale przecież to spotkanie nie może już niczego zmienić – przedsiębiorstwo ojca i dziadka stanęło na nogi, a nawet ma szansę się rozwinąć za sprawą posagu, który wniesie do rodziny narzeczona chłopaka. Rosie nie ma żalu do Enza, że ułożył sobie życie. Oboje należą do całkiem innych światów, więc ich związek i tak nie miałby szans. Dręczona wyrzutami sumienia i niepewnością chciała jedynie wyjaśnić dawne nieporozumienia. Jest jednak ktoś, komu zależy, żeby to nie było ostatnie spotkanie dwojga zauroczonych sobą kiedyś ludzi.

Osadzona w realiach szarego Londynu i idyllicznej włoskiej wioski opowieść o trudnym dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej drogi to propozycja dla czytelnika lubiącego szperać w trudnych ludzkich życiorysach. W biografiach młodych ludzi odnajdzie może i samego siebie - poszukującego, zagubionego i wplątanego w bieg życia, na który nie zawsze ma wpływ. Książka nie jest tanim romansem, lecz pełną psychologicznych zawiłości ciekawą historią jakże odmiennych ludzkich charakterów. Pochłania się ją jednym tchem, zwłaszcza że opowieść urzeka bogactwem smaków, zapachów i krajobrazów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz