poniedziałek, 18 lutego 2013

"Sklepik z niespodzianką. Adela" - Katarzyna MichalakNiezwykle ciepła opowieść o mieszkańcach prowincjonalnego miasteczka, które skrywa wiele tajemnic i ludzkich dramatów. Życie tutaj tylko pozornie płynie spokojnie - wystarczy zagłębić się w zaśnieżone uliczki i zajrzeć do ciepłych, przytulnych kątów, by przekonać się, że Pogodna nie rozpieszcza swoich mieszkańców. To miejsce wielu często bolesnych wspomnień, a także brutalnej rzeczywistości, która zabija radość życia.  Na szczęście są ludzie, którym nie jest obojętny los osób mieszkających obok nich. Jest także pachnąca kawiarenka, w której zawsze można ukoić skołatane nerwy aromatyczną kawą czy przepysznym ptysiem.

Pogodna ma w sobie coś, co nie pozwala jej mieszkańcom od siebie uciec. To miejsce pierwszych miłości, marzeń o lepszym jutrze, to także przestrzeń, w której można realizować swoje pasje.

"Można iść nad morze, połazić pustą plażą, oddać się na pastwę marcowego wiatru, który wywiewa z głowy wszelkie głupie myśli. (...) A jeśli wiatru ma się dosyć, są jeszcze lasy otaczające Pogodną."
W tej niezwykłej przestrzeni toczy się opowieść przyjaźni, miłości, trudach życia, poszukiwaniu własnej tożsamości i prawa do szczęścia. Akcja powieści skupia się na tytułowej bohaterce. To ona w obecności trzech przyjaciółek dokonuje bilansu życia. Jej wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości pozwalają czytelnikowi zrozumieć motywy, którymi kieruje się w życiu. Luksusowe mieszkanie, drogie ubrania, jaguar to próba zrekompensowania sobie dawnych niepowodzeń i trudów życia. Czy komuś uda się odkryć w tej twardej i dumnej kobiecie jej prawdziwe oblicze?

Pomocną dłoń w trudnym okresie życia Adeli okażą jej przyjaciółki, choć same będą przeżywać trudny czas: Basia - z powodu problemów miłosnych i zawodowych, Lidka - problemów małżeńskich. W dodatku na horyzoncie pojawią się kolejne osoby, które nie radzą sobie z życiem: ciężarna Konstancja i jej niedoszła teściowa, która z powodu choroby może liczyć tylko na pomoc dobrych ludzi. Jednak to nie koniec problemów i konfliktów: pojawi się też tajemnicza zaginiona Anna, która sporo namiesza w życiu mieszkańców Pogodnej.

Powieść czyta się jednym tchem. To niezwykle ciekawa historia, w której trudne tematy zostały przedstawione z wyczuciem. Książka emanuje pozytywną energią, ukazuje piękno życia, które w każdych okolicznościach oferuje nam coś dobrego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz