piątek, 19 kwietnia 2013

"Ocal mnie" - Lisa ScottolineWzruszająca opowieść o niezwykłej matce, której w jednym momencie posypało się całe życie. Dziewięcioletnia córka z powodu szpecącego znamienia na policzku była źle traktowana przez rówieśników. Wydawało się, że przeprowadzka do spokojnej miejscowości w Pensylwanii przyniesie rodzinie upragniony spokój. Nowa szkoła dla małej Melly okazała się jednak miejscem równie nieprzyjaznym co wcześniejsze placówki. Rose postanawia wziąć sprawy w swoje ręce – zgłasza się na ochotnika do opieki nad uczniami w szkolnej stołówce, by mieć oko na córkę i jej koleżanki. Któregoś dnia w szkole zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, który zamieni życie Rose w prawdziwy koszmar. Kobieta będzie musiała podjąć trudną decyzję: Kogo ratować najpierw – dwie dziewczynki, które są blisko niej czy córkę, która zamknęła się w toalecie? Rose wybrała pierwsze rozwiązanie – naraziła córkę, by najpierw ratować inne dzieci, ale i tak wkrótce usłyszała zarzut pozostawienia dziewczynek w płonącym budynku bez opieki. Tak zaczął się koszmar, który po paru dniach zamienił się w prawdziwe piekło: oskarżenia, wytykanie palcami, wszędobylskie media i wścibska dziennikarka próbująca robić karierę na cudzym nieszczęściu, a do tego niechlubna sprawa z przeszłości.

Rose rezygnuje z pomocy prawników, którzy niemal zmuszają ją do wniesienia oskarżenia przeciwko władzom szkoły, które nie zadbały o bezpieczeństwo uczniów. Kobieta czuje, że pożar w szkole był zaplanowany, a dyrektor szkoły nie jest niczemu winien, rozpaczliwie szuka więc wszelkich śladów mających przybliżyć ją do rozwiązania zagadki. Sprawy się komplikują, pojawiają się nowe wątki i błędne interpretacje. Okazuje się, że pożar ma związek z innymi zatuszowanymi przestępstwami w miasteczku. Gonitwa staje się bardzo niebezpieczna. Czy warto się narażać i szukać sprawców, gdy w domu czekają dzieci? Z drugiej strony poddanie się może skutkować kolejnymi ofiarami…

„Ocal mnie” to porywająca powieść, którą wciąga czytelnika w życie głównej bohaterki i pozwala towarzyszyć jej w najtrudniejszych momentach jej życia. W miarę spokojny początek książki przeradza się w szaleńczą i niebezpieczną gonitwę, którą Rose musi wygrać, by uwolnić się od niedorzecznych zarzutów. Po kilku dniach sprawa okaże się częścią mrocznej przeszłości najbardziej wpływowych osób w lokalnej społeczności, tylko czy warto z nimi zadzierać? Jednak w podejrzanych okolicznościach ciągle giną kolejni ludzie, czy można więc pozwolić, by ofiar było więcej?

Powieść Lisy Scottoline uświadamia, jak w jednej sekundzie ustabilizowane życie w jednej chwili może się wywrócić do góry nogami. Człowiek nigdzie nie może czuć się bezpiecznie, gdyż wszędzie, nawet w najcichszym i spokojniejszym miejscu na ziemi, panoszy się zło, a człowiek zupełnie przypadkiem może zostać wciągnięty w niebezpieczną grę. Po lekturze tej powieści człowiek zaczyna doceniać szarą, w miarę spokojną codzienność, która czasami tak nam doskwiera. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz